Vy se ohledně rozchodníkových koberců ptáte, my odpovídáme
Jakou má zelená střecha životnost?
Pokud máte zelenou střechu správně provedenou a udržovanou, není její životnost ničím omezená.
Musím substrát po čase vyměnit?
Ne, nemusíte. Střešní substráty jsou minerální a obsahují minimální podíl organické hmoty. Proto je rostliny ani za dlouhou dobu nestráví.
Můžu na zelenou střechu použít zahradnický substrát?
Ne. Zahradnický substrát je příliš organický a obsahuje velký podíl rašeliny a kompostu. Střešní substráty musí být minerální, aby je rostliny ani za dlouhou dobu nestrávily – imituje to přirozené podmínky pro růst sukulentů a tedy i rozchodníků.
Jak často musím zelenou střechu plet?
Pletí se doporučuje na jaře a na podzim v rámci běžné kontroly odtoků a okapů. Každopádně díky tenké vrstvě substrátu jsou obecně na zelených extenzivních střechách špatné podmínky pro šíření plevelů. Výskyt plevelů totiž úměrně stoupá s tloušťkou vrstvy a vláhou.
Proč se u zelených střech používají kačírkové obsypy?
- chrání souvrství před erozí větrem v okrajových oblastech, které jsou nejvíce ohrožené vyfoukáváním (mají stálou hmotnost, souvrství umí být suché a lehké)
- kačírkový pás chrání vaši fasádu proti odstřikování substrátu a špinění během deště
- tvoří zónu bez vegetace kolem prostupů potrubí, vtoků, světlíků, střešních oken, atik atd. a zároveň chrání před zarůstáním vegetace do odvodňovacích prvků, pod oplechování apod.
Kolik mám při pokládce zelené střechy použít substrátu?
Podle standardů vypracovaných SZÚZ (Svaz zakládání a údržby zeleně, kterého jsem členem) se používá 5 až 10 cm speciálního střešního substrátu. Množství je ale nutné přizpůsobit podmínkám střechy = lokalitě, sklonu a orientaci. Více, nebo méně substrátu má své výhody i nevýhody. Proto je lepší toto řešit s firmou specializující se na pokládání zelených střech. Rádi vám takové firmy doporučíme.
Jaká je celková váha zelené střechy, včetně souvrství?
Nenechte se navnadit udávanou váhou rozchodníkového koberce. Zelený koberec je jen jedna vrstva celé střechy. Celkovou váhu na 1 m² zelené střechy je potřeba počítat i se zadrženou vodou. Pro snadný výpočet můžete použít hmotnost minimálně 200 kg/m². Výsledná hmotnost se však může lišit, a proto by ji měl vypočítat statik.
Můžu použít na zelenou střechu ornici?
Rozhodně ne! Složení ornice je pro zelené střechy naprosto nepřípustné – špatně propouští vodu, má nevhodnou zrnitostní strukturu, obsahuje příliš mnoho jílovitých a vyplavitelných částic, semena a oddenky plevelů atd. Více jsme se o této problematice rozepsali v článku: Substrát pro extenzivní střechy na zahradě nehledejte.
Jak dlouho vydrží rozchodníky bez vody?
Rozchodníky jsou extrémně odolné a nenáročné sukulenty a na rozdíl od trav a bylin vydrží bez vody bez problémů několik týdnů i měsíců. Zálivku rozchodníkům doporučujeme pouze na šikmých střechách, kde je závlaha z principu potřebná, nebo pokud trvá horko a sucho opravdu dlouho. Vše o rozchodnících se dozvíte v tomto našem článku: Rozchodník (Sedum) kraluje nejen extenzivním střechám.
Slouží nopová fólie jako ochrana střechy proti prorůstání kořenů?
Neslouží. Nopová fólie slouží pouze jako drenáž a hydroakumulační vrstva. Kořeny sice neprorazí samotný plast, ale drenážními otvory mohou volně prorůstat pod nopovku a dalšími vrstvami až ke kořenovzdorné hydroizolaci.
Do jakého sklonu se dá střecha ozelenit?
Od 0° do 90°. Otázkou je, kdy už se nejedná o střechu, ale o fasádu. Do 45° existují standardní řešení, větší sklony jsou řešitelné individuálně jako atyp. Samozřejmě platí, že se strmostí plochy rostou strmě i náklady – jak na realizaci, tak na údržbu. Více v našem článku: Šikmá zelená střecha – dbejte na pečlivou přípravu a kvalitní provedení.
Stačí rozchodníkový koberec položit na střechu a mám hotovo?
Takto jednoduché to není. Správná skladba souvrství zelené střechy je základem k tomu, aby střecha dobře sloužila desítky let. Do skladby patří ochranná a izolační vrstva, retenční vrstva, dále je nutná vodozádržná část a nakonec střešní substrát.
Proč mám rozchodníkové koberce po pokládce zalít?
Zálivka je naprosto nutný krok. Rostliny jsou po srolování koberce zašpiněné a potřebují očistit. Vydatnou zálivkou se také zvýší váha koberce, voda následně pronikne do substrátu pod kobercem a obnoví se kapilární vzlínání vody ke kořenům rostlin. Proto po pokládce zalijte zelenou střechu na maximum její kapacity.
Další zajímavé informace o zelených střechách a samotných rozchodníkových kobercích najdete na webu zelené střechy.
Kdy můžu zelenou střechu založit?
Rozchodníkový koberce můžete pokládat od března do října, nebo kdykoliv při teplotách nad bodem mrazu. Nejhezčí střechy vznikají v období od dubna do září.